Faktoriál kladného přirozeného čísla $n$ je definován předpisem
Připomeňme, že se dále zvlášť definuje faktoriál nuly, $0! := 1$. Faktoriál záporných celých čísel není definován.
Faktoriál lze rozšířit na všechna reálná čísla vyjma záporných celých čísel. Tímto rozšířením je speciální funkce $\Gamma$, která splňuje $\Gamma(n+1) = n!$ pro $n\in\N_0$ a navíc platí $\Gamma(x+1) = x\Gamma(x)$ pro $x\in\mathbb{R}\smallsetminus\{\ldots,-2,-1,0\}$. S funkcí $\Gamma$ se čtenář zajisté setká v předmětu Vybrané statistické metody (NI-VSM).
Kombinační čísla nacházejí často uplatnění v praktických výpočtech. Pro přirozené $n$ a celé $k$ splňující $0 \leq k \leq n$ definujeme
Ačkoliv tato definice vypadá nepřehledně, skutečný význam kombinačního čísla $\binom{n}{k}$ je jednoduchý. Toto číslo představuje počet způsobů, jak z $n$ objektů vybrat $k$ objektů, nezáleží-li na pořadí a neuvažujeme-li opakovaný výběr již vybraného objektu.
Často se hodí znát všechna kombinační čísla pro pevné $n$. K jejich výpočtu lze použít Pascalův trojúhelník. Nejprve si všimněme, že platí rovnost
Skutečně,
Představme si, že uspořádáme kombinační čísla do tzv. Pascalova trojúhelníku. Vzorec v rovnici (3.20) nám pak říká, že součet sousedních kombinačních čísel najdeme o řádek níže. Viz obrázek č. 3.8.
Řádky Pascalova trojúhelníku indexujeme od nuly, např. tedy v nultém řádku je pouze $1$, v prvním řádku $1,1$, ve druhém řádku $1,2,1$ atd. Tento způsob indexování je konvenčně zvolen tak, aby kombinační čísla $\binom{n}{k}$ ležela v $n$-tém řádku. Snadněji se pak také pamatuje binomická věta (viz rovnici (2.1)), koeficienty pro výraz $(a+b)^n$ hledáme v $n$-tém řádku (kdybychom Pascalův trojúhelník indexovali od jedné, pak by tyto koeficienty byly v $(n-1)$-tém řádku, což by nebylo hezké).